10 суперхрани за мозъка помагат на децата за успех в ученето

dete-iade

Източник: Pixabay

За остър ум и концентрация трябват омега-3 мастни киселини, витамини, желязо, цинк, фибри

Всеки родител иска детето му да се справя добре в училище. Нужен е комплексен подход, а част от него е и правилно подбраното меню – някои храни подобряват функцията на мозъка, паметта, концентрацията.

„В действителност мозъкът е много гладен орган – първият, който усвоява нутриенти от храната, която ядем“, обяснява пред електронното издание WebMD Бетани Тейър, диетолог, говорител на Американската диетологична асоциация (ADA). И допълва, че когато се яде джънкфуд, мозъкът също страда.

Растящият организъм има нужда от разнообразни нутриенти. Ето топ 10 на суперхранита за мозъка при децата според американското издание:

1. Сьомга

Мазните риби като нея са отличен източник на омега-3 мастните киселини DHA (докозахексаенова киселина) и EPA (ейкозапентаенова киселина), незаменими за развитието на мозъка и функцията му. Проучвания сочат, че редовно приемащите тези аминокиселини чрез храната си имат по-остър ум и се справят по-добре на тестовете за ментални умения. Диетолози подсказват, че популярните сред децата сандвичи с риба тон могат да се заменят със сандвичи с пълнозърнест хляб и салата със сьомга, тъй като сьомгата е по-богата на ценните аминокиселини.

2. Яйца

Добре известни са като велик източник на протеини. Жълтъкът съдържа и холин, който подпомага развитието на паметта. Яйцата са подходящи и за сандвичи за училище, и за вечеря в разнообразни ястия у дома.

3. Фъстъчено масло

Самите ядки и маслото са добър източник на витамин Е, мощен антиоксидант, който защитава нервните мембрани. Съдържат и тиамин (витамин В1) – помощник на мозъка и нервната система в използването на глюкозата за енергия. Фъстъченото масло може да се използва в сандвичи, а ядките – в салати например.

4. Пълнозърнести продукти

Мозъкът се нуждае от постоянна доставка на глюкоза и храните с цели зърна помагат за това. Богати са на фибри, които регулират производството на глюкоза в организма, но също и на витамини от групата В, важни за захранването на нервната система. Пълнозърнестият хляб е най-лесният начин да се доставят тези нутриенти. Все по-популярни стават и пълнозърнестите макаронени изделия.

5. Овесени ядки

Един от най-добрите източници на енергия, “гориво” за мозъка – толкова необходимо за децата сутрин. Съдържат фибри, витамин Е, калий и цинк, които карат телата и умовете ни да работят в пълен капацитет. Освен под формата на накиснати овесени ядки с мляко и разнообразни добавки, могат да се добавят към смути заедно с плодове, мед, фъстъчено масло и др.

6. Горски плодове, къпини, ягоди, череши

Колкото по-интензивен е цветът, толкова повече ценни хранителни вещества съдържат плодовете. Те са особено богати на антиоксиданти и витамин С – важни помощници на имунитета. Проучвания доказват подобряване на паметта с екстракти от боровинки и ягоди, но още по-ценно е да се ядат целите плодове. Семенцата им са богати на омега-3 мастни киселини. Лесно е да се влагат в сурови десерти, плодови салати, смути и др.

7. Боб

Специална храна, тъй като е богат на растителни протеини и сложни въглехидрати, както и на фибри, витамини и минерали. Отлична храна за мозъка, защото поддържа в пик енергията на децата и нивото на мислене цял следобед, ако са хапнали боб на обяд.

8. Цветни зеленчуци

Домати, сладки картофи, тиква, моркови, спанак – зеленчуците с наситен, ярък цвят са най-добрият източник на антиоксиданти. Те поддържат мозъчните клетки здрави и силни. Могат да се консумират сурови, но са полезни и в ястия след умерена топлинна обработка.

9. Мляко и млечни продукти

Те са богати на протеини и витамини от групата В – незаменими за растежа на мозъчната тъкан, за производството на невротрансмитери и ензими в организма. Прясното и киселото мляко са мощни доставчици и на протеин, и на въглехидрати – предпочитаният източник на енергия за мозъка. По-малките деца и тийнейджърите се нуждаят от много витамин D – важен за невромускулната система и цялостния жизнен цикъл на клетките.

10. Нетлъсто месо

Месото е източник на желязо – незаменим минерал, който помага на децата да са енергични и концентрирани в училище. Нетлъстото говеждо е сред най-добрите източници на лесноусвоимо желязо, а съдържа и цинк, важен за имунитета и паметта.

Алтернативата за вегетарианци e бобът. Желязото, доставяно от боба, се нуждае от витамин С, за да се усвоява от организма. Това значи бобът да се яде заедно с домати, червени чушки, лимони, пресен магданоз и други богати източници на витамин С.

Свързани статии

храненето в детска възраст
мюсли барчета
Хляб с квас
смути зелено
shokolad
Витамин Д
Правилното хранене на жената преди и по време на бременността и след раждане
stamahPixabay
Законът за излекуването
cheren baz
zdravoslovni navici
akne-dieta-gaspacho
salata-kinoa
hranene
hranene
acne-face-map-1
silni-deca
bremenna-esen
Майчиното мляко и предимствата на естественото храненеshutterstock
tikva
nedovolno-dete
semeystvo-se-hrani
Магията на чаената отвара
semeystvo-se-hrani
novorodeno
novorodeno
mlada-jena
СърцетоPixabay
relaxationPixabay
Фолиевата киселина, Чиния с броколиPixabay
Началото на живота
eterichni masla
Шуслерови соли
Shutterstock