Масажът като ключ към здравето на бебето: Ползи, техники и препоръки

Масажът е много повече от момент на близост между майката и бебето – той е мощен инструмент за укрепване на здравето и стимулиране на развитието. В тази статия физиотерапевтът Ваня Воденичарова обяснява как масажите помагат при специфични състояния като тортиколис и акушерски парези и защо са полезни за всички бебета. Прочетете, за да научите повече за техниките, ползите и най-добрите практики.

Ваня Воденичарова, физиотерапевт в ДКЦ 25 в район Младост, София: Важно е личните лекари да насочват децата, но и майките вече много четат и се ориентират

Г-жо Воденичарова, с какви оплаквания се обръщат към вас родителите с бебета?

Основно с акушерски парези и парализи, с тортиколис – изкривяване на шията, неправилно държане, клюмване вляво или вдясно, което се забелязва още през първия месец на детето. Преди време доведоха момченце на 8 месеца с такова клюмване, което живее в Испания. Семейството си беше дошло за лятната ваканция и за 10 процедури през ден с масажи го изпратихме почти възстановено. От едната страна – накъдето накланя главата, мускулатурата у ригидна, се прави поглаждане, за да се отпусне. В Испания не го бяха водили на физиотерапия, защото било много скъпо.

На каква възраст е най-малкият ви “пациент”?

Имала съм и 20-дневно бебе с проблем, който се решава с масажи. Важното е в такива случаи хората да бъдат насочвани от личния лекар, педиатъра на детето, както и от детски невролози, когато става дума за парези. Преди години при нас доведоха бебе, което не можеше да движи едната си ръка. Иначе беше много жизнено дете, обръщаше се постоянно. Работихме няколко месеца, то проходи, но с ръката нямахме напредък. Препоръчах на родителите да се насочат към специалист. След ядрено-магнитен резонанс се оказа, че детето има кръвоизлив в мозъка – инсулт, който е станал вътреутробно.

За физиотерапия идват и много деца с тежки синузити. Виждаме 2-годишни деца с гнойни колекции в синусите, колкото монета от 2 лв. Това се установява с рентгенова снимка. Допреди 5-6 години не сме виждали такова нещо. Физиотерапията при тях включва въздействия с различни видове ток, инхалации, кварцова лампа. Това са класически методи, с които имаме голям опит. Децата се повлияват, но трябва да идват по-дълго време – поне 15 дни, всеки ден. Изобщо, при нас идват пациенти с разнообразни заболявания. Специализираните центрове поемат децата със специфични заболявания, както е с детската церебрална парализа например. В днешно време майките са четящи, ориентират се и често обръщат внимание на личния лекар на детето – далеч не всеки е педиатър, върху дадено състояние или проблем.

Мускулната атония също е сред състоянията при бебетата, които се повлияват с масажи. Често срещана ли е?

Не. Засяга предимно недоносени деца. Става дума за понижен тонус на дадени мускулни групи. Вижда се, когато например детето спи и лежи само на едната си страна. Това дори убягва на някои лични лекари, обикновено се улавя от опитните педиатри. Много успешен случай с момченце имах преди време – личната му лекарка, дългогодишен педиатър, забелязала съвсем навреме този проблем. Правихме масажи на различните мускулни групи – тонизиращ масаж за стимулация. Работихме няколко месеца, макар че то бързо се подобри.

Защо се препоръчват масажите на всички бебета, и на здравите?

Препоръчителни са масажите и плуването, защото тонизират мускулите. Масажите могат да започнат веднага след изписването от родилния дом. Най-добре е вечер, след къпане. Преди хранене е по-добре, а ако е след – да е минал поне 1 час. Използват се готови бебешки олиа за масаж. На всяко краче по 5 минути и 4-5 минути на гръбчето.

Може ли майката да сгреши нещо в масажа?

Не. Тук не става дума за специални похвати, а за основния масаж – поглаждане, лекичко разтриване, омачкване и вибрации. При омачкване се обхваща вече целият мускул. Стъпало, подбедрица, бедро. На гръбчето – същото. Започва се от пръстите, от крайниците навътре. На бебето му е приятно, то си играе, усилва се контактът с майката. То е и лека гимнастика, подобрява се кръвообращението.

Чрез масажи бебето е по-устойчиво. На около 3 месеца трябва да има опора на лакти, около 6 месеца – да сяда. Масажите са изключително благоприятни и в периода, когато тръгва да се изправя – около 8-ия месец. Тогава и самите мускули вече се оформят. Детето се изправя, като се държи за твърда опора, задържа се малко. Следващият етап е крачка встрани. После майката започва да го води, то прави крачки напред и следва прохождането.

Ако статията ви е харесала, споделете я.